Ekonomická olympiáda 2020

16.12.2020

A je to tu opět. V podzimním období se naše škola jako každý rok přihlásila do soutěže Ekonomická olympiáda.  

Ekonomická olympiáda je mezinárodní soutěž ve znalostech z ekonomie a financí, která je určena studentům středních škol. Vychází z rámcových vzdělávacích programů MŠMT a svým pojetím přispívá k dalšímu rozvíjení klíčových schopností a znalostí studentů v tomto oboru. Otázky do soutěže a koncepci Ekonomické olympiády spoluvytváří ekonomové a odborníci z Institutu ekonomického vzdělávání a České národní banky.

Tato soutěž má 3 úrovně: školní a krajské kolo a slavnostní finále v České národní bance.  Do školního kola se zapojili studenti 3. a 4. ročníku a 2. ročníku nástavby. Do krajského kola se probojovalo 5!!! našich studentů: Filip Mikulecký (88%), Jan Mrklas (80%), Richard Rafael (80%), Tereza Bíšková (76%) a Jan Fišera (72%). Všem moc gratulujeme!

A na závěr si dovolíme odpovědět na otázku: Proč je důležité se učit ekonomii? 

Lidé chápající ekonomické principy mají velký náskok, který by se dal shrnout na:

1. Osobní benefity

Zajištění pořádku ve vlastních financích a péče o svůj majetek. Zlepšení schopnosti filtrace informací z médií a politických programů. Pochopení fungování globálního světa a schopnost být připraven na náhlé makroekonomické situace např. na finanční krizi.

2. Veřejné benefity

Občané chápající ekonomické principy jsou mnohem méně náchylní k populismu a lépe se orientují ve veřejném dění. Pochopení ekonomických principů vede tedy k lepší a uvědomělejší společnosti. Základy finanční gramotnosti jsou nezbytnou součástí vzdělávání vedoucí ke schopnosti jednotlivců lépe se rozhodovat v nejrůznějších životních situacích.