Světlo a tma pod lupou: Třídy N23 a C22 na besedě v jičínské hvězdárně

14.05.2025

Jičín, 23. dubna 2025 – Co má společného modré světlo, zdravý spánek a migrace ptáků? Na to nám odpověděl David Vališka, odborník na astronomii a přírodní vědy, během fascinující besedy v jičínské hvězdárně. Studenti tříd N23 a C22 měli možnost nahlédnout do světa světelné hygieny, biologických rytmů i optických klamů – a to nejen teoreticky, ale i díky zajímavým pokusům a interaktivnímu přístupu.

Světlo, které řídí náš den i noc

Přednáška se zaměřila na problematiku světelného znečištění a jeho dopadu na člověka i přírodu. Dozvěděli jsme se, že světlo není jen nástroj vidění, ale i silný biologický činitel, který ovlivňuje tvorbu melatoninu – hormonu důležitého pro kvalitní spánek, odpočinek a celkové zdraví. Zejména modré světlo s krátkou vlnovou délkou má na tento proces zásadní vliv – a ne vždy pozitivní.

David Vališka nás provedl historií světla – od doby, kdy naši předci žili podle přirozeného střídání dne a noci, až po současnost, kdy umělé osvětlení zasahuje do našich životů prakticky neustále. Připomněli jsme si i roli Thomase Alvy Edisona, jehož vynález žárovky v roce 1879 navždy změnil způsob, jakým trávíme čas – stále více v interiérech a pod umělým světlem.

Oči, mozek a optické klamy

Beseda nebyla jen o teorii. Praktické ukázky nám přiblížily, jak naše oči vnímají světlo a jak nás může vlastní mozek klamat. Vyzkoušeli jsme si, že každý z nás má slepé místo na sítnici, které si mozek "domyslí", nebo jak náš zrak vnímá pouze tři základní barvy – červenou, zelenou a modrou – a z nich skládá celý barevný svět.

Zajímavostí bylo i to, jak propustná jsou naše víčka. Vyzkoušeli jsme si, že i malé množství světla v noci ovlivňuje náš spánek, a že ideální spací prostředí je takové, kde si ani 20 cm od hlavy nevidíme na konečky prstů. Přesvědčili jsme se, že člověk je biologicky uzpůsoben ke spánku ve tmě – a že právě tma je pro naše zdraví nepostradatelná.

Světlo a příroda – citlivá rovnováha

Nejen lidé, ale i příroda je na světlo velmi citlivá. Dozvěděli jsme se, proč hmyz tolik přitahuje umělé osvětlení, jak světlo ovlivňuje rozmnožování zvířat nebo proč netopýři přicházejí o večerní potravu kvůli pouličním lampám. Zajímavý pokus nám ukázal, jak funguje zemská atmosféra – světlo se odráží na částečkách ve vzduchu, což nejen vysvětluje oranžovou barvu slunce při západu, ale také to, proč je světelné znečištění problém, který musíme řešit.

Praktické tipy na zdravé svícení

Z besedy jsme si odnesli i konkrétní rady, jak si doma nastavit zdravé světelné prostředí. Naučili jsme se, jak měřit intenzitu světla v luxech pomocí mobilních aplikací, jak používat červené světlo večer pro podporu tvorby melatoninu a proč je důležité omezit modré světlo před spaním – například správným nastavením displejů našich telefonů.

Zaujala nás také myšlenka tzv. cirkadiánních rytmů – biologických hodin, které řídí celý náš organismus a které světlo výrazně ovlivňuje. Není tedy náhoda, že "modré světlo šeptá: nemáš spát", jak jsme se během přednášky dozvěděli.

Zasloužený odpočinek

Po intenzivní dávce vědomostí nás čekal příjemný relax na zahradě hvězdárny. Pomazlili jsme místní morčátka, popovídali si s andulkami, přivoněli k čerstvému koření a opékali buřtíky. I odpočinek je důležitou součástí poznávání – a my jsme si tento den opravdu užili.

Děkujeme za inspiraci

Velké poděkování patří panu Davidu Vališkovi za inspirativní přednášku, která nám otevřela oči – doslova i obrazně. Hygiena světla není jen teoretické téma, ale něco, co se týká každého z nás. Od teď víme, proč je důležité zhasnout, zatemnit, zapnout "červené tlačítko" – a ráno vstávat svěží a odpočatí. Těšíme se na další setkání a nové poznatky!